Seiklejate Vennaskond on noorteorganisatsioon, mis loodi mitteformaalsel kujul juba aastal 2003, praeguseks on tegu MTÜ-ga. Aastatel 2004-2015 oleme korraldanud üheksa noortevahetust ja kaheksa koolitust Eestis ja viinud läbi mitmeid kohalikke üritusi. Oleme üks Eesti suurimaid saatvaid organisatsioone, saates aastas sadu noori ja noortega töötavaid inimesi noortevahetustesse ja koolitustele. Samuti oleme saatev organisatsioon EVS vabatahtlikele, meil on projekte nii Euroopas, Aasias kui Aafrikas.

14 märts 2012

Vabatahtlikuks välismaale!

Tahad minna vabatahtlikuks?

Hea võimalus selleks on Euroopa Vabatahtlik Teenistus (European Voluntary Service), mis on üks Euroopa Noored (Youth in Action)alaprogramme. Antud programmi raames saavad inimesed vanuses 18-30 minna vabatahtlikuks peaaegu üle kogu maailma (välja arvatud mõned üksikud riigid). Vabatahtlik teenistus võib kesta 2-12 kuud, kuid üldjuhul on projektid vähemalt viis kuud pikad. Enamik projekte on individuaalsed, kuid mõnikord on ka tegu grupi vabatahtliku teenistusega (saab osa võtta mitu inimest). Kokku saab vabatahtlik olla maksimaalselt üks aasta.

Hea on asja puhul, et kinni makstakse 90 % reisikuludest, samuti tagab vastuvõttev organisatsioon sulle tasuta elamise ja toidu ja kohapealsed kulud. Lisaks sellele saab iga vabatahtlik kuus taskuraha. Taskuraha suurus oleneb riigiti. Kõigub see 145 €/kuus Norras kuni 50 €/kuus vaesemates riikides. 

Vabatahtliku teenistuse alguses on igale vabatahtlikule ette nähtud tasuta keelekursused, lisaks sellele toimuvad koolitused enne reisi (Eestis), saabumisel sihtriiki (on arrival training), vahepeal toimub selline midterm koolitus (eneseanalüüs ja õppimine) ja pärast Eestis veel analüüsikoolitus (päris asjalik, kas pole). Õnneks on need koolitused päris toredad:)

Samuti kaetakse 100 % erinevad vaktsineerimiskulud (mis selle riigi jaoks vaja on), viisa ja kindlustus. Kindlustus katab näiteks isegi selle, kui sa kogemata põhjustad kahju sealse organisatsiooni varale (noh, mida loodetavasti ei juhtu).

Saatev organisatsioon. Saatev organisatsioon on selline asjapulk, kes sind ametlikult saadab, valmistab ette minekuks ja hoiab sinuga kontakti kogu vabatahtliku teenistuse vältel. Seiklejate Vennaskond on selline organisatsioon - kui soovid meie kaudu minna, siis tuleks kontakti võtta varakult! :)   seiklejate.vennaskond@gmail.com

Tahad minna vabatahtlikuks Euroopasse?

Siis on lood väga lihtsad, sest Euroopa jaoks on juba eraldi olemas vastuvõtvate organisatsioonide andmebaas:http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm. Seal on olemas kõik projektid, mis on Euroopas saanud akrediteeringu (n-ö idee on heaks kiidetud ja organisatsiooni on kontrollitud). Saab valida nii tegevusvaldkonna kui riigi järgi. Juhul kui leiad endale sobiva projekti, tuleb panna endast kokku 1-2 lk pikkune iseloomustus (koos pildiga) ja saata vastava organisatsiooni kontaktile (saada lisaks ka CV). Kui neil on koht endiselt vaba ja sina tundud neile sobivat, siis nad võtavad sinuga ühendust ja  kui kõik sobib, läheb juba koostööks saatva ja vastuvõtva organisatsiooni vahel. Samas, teinekord on nii, et organisatsioonil on juba vabatahtlik olemas ja siis nad ei viitsi sulle (mõnikord) üldse vastata. Seega tasub saata enda iseloomustus (motivatsioonikiri) võimalikult paljudele sobivatele projektidele, et äkki näkkab. Teinekord on vabatahtlikud enne sobiva projekti leidmist kirjutanud mitmekümnele organisatsioonile ja ootanud positiivset vastust kuid. Seega tasub kannatust varuda. Hea nipp on registreerida ennast Euroopa Noored lehel kasutajaks. Seda saab teha siin:http://euroopa.noored.ee/user/register ja valida registreerimise ajal liitumise grupiga EVS. Sinna listi tuleb palju erinevaid pakkumisi ja tihti on just seal kõige värskemad pakkumised vabatahtlikele.
Lisaks liitu selliste yahoo gruppidega nagu: http://groups.yahoo.com/group/EVS_host-sending_possibilities/http://groups.yahoo.com/group/EVSpartners/http://groups.yahoo.com/group/european-youth-exchanges/ ja vaata facebookis: http://www.facebook.com/group.php?gid=2228614844&v=wall ja http://www.facebook.com/groups/144018705652697/. Sinna tulevad üldiselt kõige värskemad pakkumised.

Tahad minna vabatahtlikuks väljaspoole Euroopat?

See on nüüd natukene keerulisem olukord kui Euroopa puhul. Nimelt ei leidu nende organisatsioonide jaoks sellist andmebaasi, nagu on Euroopa kohta olemas.  Juhul, kui Sa ei leia kuskilt pakkumist ja tahad minna mingisse konkreetsesse riiki, siis pead ise leidma organisatsiooni, kes sind tahaks ja koostaks sulle ka programmi ja töö. Üldiselt tahavad nad vabatahtlikke hea meelega, sest EL maksab iga vabatahtliku kohta hea summa (eriti nt. Aasia/Aafrika tingimustes). Samas tuleb ette vaadata, et ei satuks mõne kahtlase olematu organisatsiooni peale. Teinekord võib internetist leida organisatsioone, kes tegelevad n-ö vabatahtlike äriga, kus vabatahtlikel tuleb endal suur summa maksta ja selle eest korraldatakse neile elamine ja vabatahtlik töö. Need organisatsioonid on tihti kursis ka Euroopa vabatahtliku teenistusega ja on nõus ka selle programmi tingimustes vabatahtlikke vastu võtma – oluline on siin see, et kui sellisega minna, siis ei tohi kindlasti ise midagi juurde maksta, programmi rahast peaks piisama. Vaatamata sellele, et vabatahtlik teenistus on selliste organisatsioonide jaoks äri, võib teinekord leida väga korraliku projekti, kus saad ise midagi tõeliselt head ja vajalikku korda saata.

Millest alustada?

1) Võta meiega ühendust: seiklejate.vennaskond@gmail.com
2) Koosta motivatsioonikiri (miks tahad minna vabatahtlikuks, kes sa selline oled ja miks sulle teema huvi pakub) ja CV
3) Hakka otsima projekti - kui Euroopas, siis vaata andmebaasist ja liitu listidega, kui väljaspool Euroopat, kasuta google't ja võta otse kontakti. 

Kui tundub, et sobiv projekt on leitud:

-> Anna teada meile & saame kokku, vaatame ja arutame - > Seiklejate Vennaskond võtab ühendust vastuvõtva organisatsiooniga

-> Koostame koos projektiavalduse, mille esitavad büroole nemad (üldiselt EL puhul) või meie (EL naabruspiirkond, teised maailma riigid)

-> Kui projekt saab rahastuse, saame kokku, üritame leida vastused kõigile su küsimustele ja toimub ettevalmistus vabatahtlikuks teenistuseks

-> Miinimumaeg vabatahtlikuks minekuks on 3 kuud (väljaspool Euroopat 5 kuud) peale projektitaotluse esitamist, seega aega on vaja varuda! Kokku on aastas 3 taotlustähtaega:

Euroopas: 1. veebruar, 1. mai, 1. oktoober.
Väljaspool Euroopat: 1. veebruar, 1. juuni, 1. september.

Küsimusi? Ainult küsi :)